Jak skutecznie uprawiać Różaneczniki w przydomowym ogrodzie?
Różaneczniki, to w ostatnim czasie jedne z bardziej popularnych krzewów ozdobnych w naszych przydomowych ogrodach. Wynika to głównie z faktu tego, iż są to rośliny o niewielkich wymaganiach w zakresie pielęgnacji. Dzięki temu, zamiast stale zajmować się pielęgnacją naszego ogrodu, możemy w nim po prostu przyjemnie spędzać wolny czas. W przypadku zaś Różaneczników, należy jedynie zadbać o kilka kwestii, aby nasza przydomowa hodowla była skazana na sukces. Musimy dobrać odpowiednie odmiany, przygotować glebę i wybrać dogodne stanowiska nasadzenia dla wszystkich roślin. Poza tymi kwestiami. W zasadzie większych wymagań nie będzie, toteż warto przemyśleć, czy hodowla Różaneczników w naszych przydomowych ogrodach, nie jest dobrym rozwiązaniem.
Odmiany Różaneczników do uprawy ogrodowej.
Najważniejszą kwestią jest tutaj prawidłowy wybór odmian do uprawy ogrodowej. Chodzi o to, iż nie wszystkie odmiany będą w stanie poradzić sobie z przetrwaniem zimy w naszej strefie klimatycznej. Wiadomo przecież iż mrozy mogą w zimie spadać nawet do dwudziestu stopni poniżej zera. Musimy więc mieć pewność, iż odmiany zakupionych przez nas Różaneczników, będą sobie radzić z takim zakresem niskich temperatur. Oczywiście dobra hurtownia z Różanecznikami będzie w tej kwestii posiadać wszystkie niezbędne informacje, dzięki czemu nie będziemy mieć trudności z ich uzyskaniem. W zasadzie w większości sklepów i hurtowni, Różaneczniki i Azalie podzielone są z góry na dwie grupy. Jedna, to grupa roślin nadających się do uprawy ogrodowej, a druga to grupa nadająca się do uprawy doniczkowej. Warto podkreślić, iż rośliny uprawiane w doniczkach, także mogą pojawić się w naszych ogrodach, aczkolwiek tylko poza okresem zimowym. Zimę powinny przeczekać w domu lub przynajmniej w pomieszczeniach gospodarczych, gdzie nie dosięgnie ich siarczysty mróz.
Przygotowanie uprawy Różaneczników.
Jeśli będziemy mieć już idealnie dobrane odmiany do uprawy ogrodowej, to pozostanie na jedynie kwestia prawidłowego przygotowania uprawy. Tutaj musimy przygotować mieszankę gleby i wybrać stanowiska nasadzenia. Gleba powinna charakteryzować się odczynem pH w przedziale 4,5-6, ai więc powinna być stosunkowo kwaśna. Najlepiej sprawdza się mieszanka kory sosnowej, kompostu i torfu (nie odkwaszanego), w równych proporcjach. Mieszankę można kupić, lub bez trudu przygotować samodzielnie.
Tak przygotowaną glebą wypełniamy dołek o głębokości 0,5-1m i średnicy około 0,75m. dołek powinien znajdywać się w odpowiednim miejscu. Najlepiej jeśli będzie to stanowisko zacienione i osłonięte od wiatru. Dobrym rozwiązaniem będzie stosunkowo bliskie sąsiedztwo innych roślin, jak chociażby miłorzębu japońskiego. Sąsiedztwo powinno być dobierane pod kątem systemu korzeniowego, a powinno charakteryzować się głębokim. Chodzi o to, iż Różaneczniki charakteryzują się systemem płytkim, a przez to nie będą mieć zbyt wielkich problemów z przechwyceniem odpowiedniej ilości wody.
Jednym słowem przydomowa hodowla Różaneczników nie jest niczym strasznie kłopotliwym. Wystarczy przestrzegać kilku kluczowych zasad, aby nie mieć z tego tytułu większych trudności.