Geosyntetyki i ich zastosowanie.
Materiały geosyntetyczne to na dzień dzisiejszy jedne z bardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań w zakresie budownictwa technicznego. Wykorzystywane będą przede wszystkim w budowie dróg i linii kolejowych, ale także do wzmacniania wszelkich skarp, osuwisk, linii brzegowych czy też do stabilizacji składowisk odpadów. Warto sobie nieco więcej powiedzieć o samych materiałach geosyntetycznych, bowiem ich zastosowanie nie ogranicza się tutaj jedynie do dużych inwestycji, gdyż z powodzeniem możemy je wykorzystywać także w naszych domach i ogrodach przy budowie podjazdów, tarasów ogrodowych, gdzie także sprawdzają się wyśmienicie.
Rodzaje stosowanych geosyntetyków.
Obecnie w zakresie typów stosowanych geosyntetyków mamy do czynienia z dość sporą ich różnorodnością. Wynika to przede wszystkim z kwestii różnych właściwości technicznych, które chcemy w danym przypadku osiągnąć. Każdy materiał geosyntetyczny będzie bowiem charakteryzować się zupełnie odmiennymi właściwościami, a co za tym idzie, będzie stosowany do zupełnie innych zastosowań. Do najczęściej wykorzystywanych obecnie geosyntetyków należy tutaj zaliczyć:
- Geosiatki – wykorzystywane do zbrojenia i stabilizacji gruntów
- Geokompozyty – jako połączenie co najmniej dwóch geosyntetyków w celu wykorzystania ich właściwości
- Geotkaniny – jako materiał wzmacniający strukturę gruntu
- Maty antyerozyjne – zapobiegające erozji gleby na wszelkiego rodzaju nasypach i brzegach
Oczywiście znajdziemy jeszcze wśród geosyntetyków na przykład geokraty, geomembrany. Słowem jest tego po prostu więcej, jednakże powyższa lista prezentuje te, najczęściej wykorzystywane we współczesnym budownictwie. Bardzo ważnym jest tutaj jednak to, aby stosowane były geosyntetyki odpowiedniej jakości, gdyż tylko w taki sposób można sobie zagwarantować najwyższą jakość realizowanych prac. Dlatego też obecnie polecane będą przede wszystkim geosyntetyki Fram Geo dostarczane od najlepszych i najbardziej uznanych na rynku producentów.
Zastosowanie geotkanin i geokompozytów.
Bardzo ciekawymi przykładami materiałów geosyntetycznych będą tutaj wszelkiego rodzaju geotkaniny i geokompozyty. Warto przyjrzeć się im nieco bliżej, bowiem ich zastosowanie pozwala osiągnąć bardoz ciekawe efekty.
- Geotkaniny – występują w wielu rodzajach i stosowane są w różnych przypadkach, aczkolwiek zdecydowanie najczęściej stosuje się je do stabilizacji i wzmacniania gruntu. Przykładem może tutaj być geotkanica WIGEOL, odporna na promieniowanie UV, stosowana przy budowie dróg i autostrad, do wzmacniania podbudowy poboczy dróg i w wielu innych przypadkach gdzie konieczne jest wzmocnienie struktury gruntu.
- Geokompozyty – to najczęściej geowłókniny z włókien ciągłych, w 100% z polipropylenu, wzmocnione siatką z z włókien poliestrowych czy też z włókna szklanego. W każdym z tych przypadkach, jedna warstwa stanowi tutaj zabezpieczenie i wzmocnienie całej struktury, druga zaś będzie pełnić rolę filtra ochronnego. Zastosowanie geokompozytów to przede wszystkim hydroizolacja, ale także efektowne naprawy spękań nawierzchni na stabilnym podłożu.