Ekologiczny brykiet z trocin
Ekologiczne materiały opałowe obecnie są bardzo popularne. Wynika to z faktu tego, iż coraz więcej przepisów prawa nakłada na nas obowiązek dostosowania swoich kotłowni do wymogów ekologicznych. Mamy przekształcać kotłownie na spalanie paliw dobrych jakości, które generują niski poziom zanieczyszczeń. Takim paliwem jest na przykład brykiet z trocin. Jest stosunkowo kaloryczny, wobec czego też, możemy zastosować go w centralnych kotłach grzewczych. Możemy także wykorzystać brykiet do palenia w piecach kominkowych. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej kwestii spalania brykietu i związanych z tym wymogów, aby osiągać dobre wyniki grzewcze i niski poziom zanieczyszczeń.
Proces spalania brykietu.
Brykiet spala się w procesie zgazowywania drewna. Tak samo jak każde inne drewno. Pod wpływem wysokiej temperatury z drewna wydziela się gaz, zaś pozostałości to węgiel drzewny. To właśnie węgiel drzewny się żarzy w ogniskach i piecach, a płonie gaz drzewny. Tak samo spala się więc brykiet z trocin. Bardzo ważne jest tutaj aby był on odpowiednio suchy. Maksymalny, dopuszczalny poziome jego wilgotności to 10%. Powyżej tej wartości, będziemy mogli wyraźnie odczuć negatywny skutek wilgotności na wydajności palenia oraz żywotności kotła. Chodzi tutaj o to, iż w przypadku zbyt dużego poziomu wilgoci, duża część energii cieplnej będzie marnowana na jej odparowanie. Zanim z drewna wydzieli się gaz, musi ono być perfekcyjnie wysuszone. Jeśli będzie zbyt wiele wilgoci, duża część energii zamiast na ogrzewanie czynnika grzewczego w instalacji, pójdzie na odparowanie wody. Zmniejszy nam to drastycznie wydajność brykietu. Warto też pamiętać, iż parująca z brykietu woda będzie przyczyniać się do powstawania korozji na stalowych elementach kotła. Przez co stracimy na żywotności samego kotła. Wynika z tego, iż nadmierny poziom wilgotności brykietu z trocin, będzie ograniczać jego wydajność oraz przyczyniać się do skrócenia czasu eksploatacji kotła.
Warunki produkcji brykietu.
To jaką będzie charakteryzować się jakością brykiet z trocin, będzie także wynikać z warunków jego produkcji. Także tutaj musimy pamiętać o tym, aby zapewnić maksymalnie suche warunki, zarówno w produkcji jak i przechowywaniu gotowego brykietu. Trzeba też zadbać o to, aby wióry i trociny, z których wytwarzany jest brykiet, były odpowiednio suche. W tym celu wszystkie pomieszczenia magazynowe oraz produkcyjne powinny być ogrzewane i wentylowane. Muszą być prawidłowo zaizolowane, aby nie przedostała się tam nigdzie żadna wilgoć. Generalnie rzecz więc ujmując, możemy powiedzieć, iż wilgoć w tym przypadku jest najgorszym wrogiem jakości brykietu z trocin. Jej ograniczenie będzie wpływać na wysoką wartość opałową brykietu, oraz na bezpieczeństwo kotłów i pieców kominkowych. Maksymalny dopuszczalny poziom wilgotności będzie tutaj wynosić 10%. Jakiekolwiek przekroczenie tego poziomu sprawić, iż po prostu spalanie takiego brykietu będzie absolutnie nieopłacalne.