Czy grzejniki ścienne to przeżytek?
Praktycznie w każdym domu jednorodzinnym budowanym w ubiegłym wieku, za ogrzewanie pomieszczeń odpowiadały grzejniki ścienne. Jest to rozwiązanie całkiem korzystne. Przede wszystkim zaś łatwe w montażu i stosunkowo wydajne. Oczywiście nie jest pozbawione pewnych wad. W związku z tym też, warto przyjrzeć się temu rozwiązaniu. Okazuje się bowiem, iż grzejniki ścienne, przy odpowiednim podejściu do tej technologii mogą być całkiem dobrym sposobem ogrzewania. Mogą być oszczędne i efektywne na odpowiednio wysokim poziomie. Zapraszamy więc do lektury wszystkich tych, którzy wykorzystują grzejniki ścienne i nie do końca są zadowoleni z osiąganych efektów grzewczych.
Jak prawidłowo dobrać grzejniki ścienne do konkretnych pomieszczeń?
Jedną z kluczowych kwestii wpływających na efektywność ogrzewania grzejnikami ściennymi jest ich prawidłowy dobór. Musimy zwrócić uwagę na fakt, iż każdy grzejnik ma swoją moc nominalną. Nie możemy jednakże do końca się nią kierować, bowiem jest to moc przy 100 stopniach czynnika grzewczego. W praktyce takiej temperatury nigdy nie będzie ustawiać. Kto by chciał się poparzyć? Jednym z lepszych rozwiązań jest lekkie przewymiarowanie grzejników w każdym pomieszczeniu. To bowiem pozwala na ograniczenie temperatury czynnika grzewczego. Dzięki temu piec zawsze ma zapas mocy, a my w pomieszczeniu nie mamy kawałka gorącego metalu o który łatwo się sparzyć. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się być sytuacja, kiedy temperatura czynnika grzewczego podawana na grzejniki dla pomp ciepła będzie wynosić w przedziale 40-50 stopni Celsjusza. Jest to temperatura dość bezpieczna dla człowieka. W zasadzie to raczej nikomu nie powinna stać się krzywda przy kontakcie z tak rozgrzanym grzejnikiem.
Co równie ważne, niska temperatura na grzejniku sprawia, iż przepływ powietrza przez grzejnik nie jest zbyt szybki. Powolne rozprowadzanie ciepłego powietrza w pomieszczeniu jest bardziej korzystne z wielu względów. Chociażby ze względu na fakt, iż nie będziemy wzbudzać kurzu szybkimi ruchami powietrza.
Kiedy warto stosować ogrzewanie ścienne?
Oczywiście jest to optymalne rozwiązanie w przypadku kiedy nie mamy możliwości zastosowania innych technik grzewczych. O wiele lepszym rozwiązaniem są bowiem chociażby podłogowe grzejniki kanałowe, lub całkowite ogrzewanie podłogowe. W wielu jednak przypadkach nie jest możliwe skorzystanie z takich rozwiązań. W takiej sytuacji zaś, ogrzewanie ścienne okazuje się być najlepszym rozwiązaniem na jakie możemy sobie pozwolić. Jest ono poza tym proste w kwestii montażu i nie wymaga zbyt dużych ingerencji w strukturę wykończenia budynku. Fakt, iż widać rury zasilania i powrotu oraz całe piony grzewcze niestety trzeba jakoś przetrawić. Jeśli będą wykonane starannie i estetycznie, to mogą dodatkowo przydać wnętrzom pewnego zakresu estetyki. Możemy więc powiedzieć iż grzejniki ścienne wcale jeszcze do lamusa nie odchodzą. Z całą pewnością jeszcze w wielu przypadkach znajdą swoje zastosowanie.