Brykiet z trocin.
Współcześnie, brykiet z trocin, staje się jednym z bardziej popularnych materiałów opałowych. Wykorzystywany jest przede wszystkim w piecach kominkowych, w których spala się bardzo dobrze, zapewniając wytwarzanie odpowiednich ilości ciepła. Oczywiście możliwe jest także jego spalanie w kotłach do tego dostosowanych. Trzeba jednakże podkreślić, iż brykiet z trocin nie sprawdzi się w zakresie ogrzewania każdego budynku. W pierwszej kolejności trzeba będzie zadbać o odpowiednią jego termomodernizację. Musimy zdać sobie sprawę z tego, iż jest to materiał opałowy ekologiczny, ale jednak nie tak energetyczny, jak chociażby węgiel kamienny, czy też gaz ziemny.
Spis treści
Czy brykiet z trocin jest dobrym materiałem opałowym?
Z całą pewnością jest to materiał opałowy w pełni ekologiczny. Głownie z tego względu, iż drewno jest materiałem ekologiczny. Poza tym trzeba tutaj podkreślić, iż powstaje on z trocin, a więc z odpadów z produkcji tartacznej oraz stolarskiej. Dzięki temu, nikt nie wycina drzew w lasach specjalnie po to, aby wytwarzać brykiet drzewny. Jest to także materiał charakteryzujący się dość dobrym poziomem kaloryczności. Sprawdza się szczególnie w piecach kominkowych, którymi możemy skutecznie ogrzewać domy jednorodzinne i mieszkania, choć nie zawsze. Niemniej jednak brykiet z trocin sprawdzi się przynajmniej w okresie jesiennym i wiosennym. W czasie największych, zimowych mrozów, może to być jednak dość kłopotliwe. Aczkolwiek, przy dobrze ocieplonym budynku, też możliwe do osiągnięcia.
Jak wytwarzany jest brykiet z trocin?
W pierwszej kolejności, pozyskane do produkcji trociny, powinny być odpowiednio wysuszone. Nadmierna zawartość wilgoci będzie wywierać negatywny wpływ na proces produkcji brykietu. Tak więc, odpowiednio przesuszone trociny, ale także zrębki i wióry, trafiają do brykieciarki. Jest to maszyna, która przy użyciu wysokiego ciśnienia i wysokiej temperatury, prasuje surowiec do formy brykietów. W tracie prasowania, z wiórów i trocin, wyciskana jest żywica, która w tym przypadku stanowi naturalny środek scalający brykiety drzewne. Dzięki temu, nie trzeba stosować żadnych chemicznych lepiszczy, które przecież byłyby całkowitym zaprzeczeniem idei ekologiczności brykietu z trocin.
W zależności od potrzeb, nowoczesne brykieciarki umożliwiają nam wytwarzanie brykietu w zróżnicowanych formach i kształtach. Wystarczy dopasować odpowiednią formę do brykieciarki i można wytwarzać brykiet w klasycznej formie, mydełka, kostki, czy też nawet wałki, które idealnie sprawdzą się w piecach kominkowych imitując polana drewna.
Podsumowanie.
Dobre właściwości i niski poziom zanieczyszczeń generowanych w procesie spalania, sprawiają, iż brykiet drzewny jest obecnie bardzo popularnym materiałem opałowym. Możemy go nawet traktować jako odnawialne źródło energii, bowiem w trakcie, kiedy my spalamy brykiet z trocin, rosną już nowe drzewa, które będziemy chcieli przerobić na drewno konstrukcyjne oraz meble, a w toku tego procesu powstaną nowe trociny, z których będziemy mogli wytwarzać kolejny brykiety opałowe.