Brykiet z trocin i jego produkcja.

29 gru

Brykiet z trocin i jego produkcja.

Na chwilę obecną, brykiet z trocin, jest jednym z ciekawych i przede wszystkim ekologicznych materiałów opałowych, stosowanych w piecach kominkowych. Możemy go zakupić praktycznie wszędzie, a przede wszystkim w większości marketów budowlanych. Jego produkcja jest procesem stosunkowo wymagającym pod względem przygotowania infrastruktury. Wymaga tez sporych, początkowych nakładów finansowych, właśnie na przygotowanie magazynów, pomieszczeń produkcyjnych i zakup niezbędnych brykieciarek. Sprawdźmy więc, jak wytwarzany jest brykiet z trocin dzięki nowoczesnym technologiom produkcyjnym.

Jak powstaje brykiet z trocin?

W pierwszym etapie, aby mógł powstać brykiet z trocin, niezbędne będą… trociny. Zdecydowanie najczęściej, są one pozyskiwane jako odpad z produkcji tartacznej i stolarskiej, dzięki czemu, można znacznie ograniczyć koszt surowca. Z reguły sprowadza się to do kosztów transportu. Oczywiście brykiet z trocin może być wytwarzany z trocin z drzew iglastych, liściastych, bądź z mieszanych. Segregowanie trocin, będzie z cała pewnością podnosić koszt ich pozyskania, niemniej jednak jest to jak najbardziej możliwe do osiągnięcia.

Suszenie trocin.

Następnie, trociny muszą zostać starannie wysuszone, zanim będą nadawały się do przetworzenia na brykiet z trocin. Z reguły odbywa się to w dużych suszarniach komorowych, gdzie trociny spędzają od kilku dni do nawet kilku tygodni. W wysokiej temperaturze odparowywana jest woda a trociny regularnie są mieszane. Kiedy już wyschną, można przystąpić do ich przetwarzania na brykiet.

Formowanie brykietów.

Do produkcji brykietu, wykorzystywane są duże brykieciarki przemysłowe. Obecnie najpopularniejsze na rynku są brykieciarki Briklis, gwarantujące wysoki poziom wydajności oraz możliwość wytwarzania brykietów o dowolnych kształtów. Sam proces formowania brykietu jest stosunkowo prosty. Porcja trocin trafia do formy, gdzie następnie, pod wpływem wysokiej temperatury jest prasowana pod wysokim ciśnieniem. W tym etapie wyciskana z trocin jest też naturalna żywica, która stanowi w tym przypadku ekologiczne lepiszcze. Można uniknąć dzięki temu, stosowania jakichkolwiek chemicznych lepiszczy. Po uformowaniu, brykiety trafiają na paletę i są odstawiane do magazynów gdzie będą czekać na paczkowanie i wysyłkę do odbiorców.

Podsumowanie.

Jak więc widać, aby powstał brykiet z trocin, potrzeba trochę wysiłku, stosunkowo sporych inwestycji w infrastrukturę i maszyny produkcyjne. Trzeba także zadbać o pozyskiwanie odpowiedniego materiału do produkcji, co najczęściej sprowadza się do jego odbioru z tartaków i warsztatów stolarskich. W każdym jednak razie, brykiet z trocin jest bardzo dobrym materiałem opałowym. Charakteryzuje się całkiem dobrym poziomem kaloryczności, a co najważniejsze, jest to materiał w pełni ekologiczny. Obecnie zaś, jest to jedna z najważniejszych kwestii, na które spoglądamy, wybierając dane źródło ogrzewania naszych domów i mieszkań.

Dodaj komentarz